2018-2019 PROVINCIAL FINALISTS

The following schools qualified for the 2019 Provs from a field of nearly 100 teams

POOL A

R1B Vankleek Hill CI.jpg
  • R1B Vankleek Hill CI.jpg
    VANKLEEK HILL COLLEGIATE INSTITUTE
    (Vankleek Hill)

    Skip: Freddy Parisien
    Vice: Todd Zihlmann
    Second: Nate James
    Lead: Jakob Zihlmann
    Coach: Dan Tremblay
  • R1B ENSS (3).jpg
    EAST NORTHUMBERLAND SECONDARY SCHOOL
    (Brighton)

    Skip: Brittany Pennington
    Vice: Georgia McCauley
    Second: Carly Typhair
    Lead: Kylie Kinnear
    Coach: Brad Bresee
  • Bishop Allen Academy -- Region 2A Boys.jpg
    BISHOP ALLEN ACADEMY
    (Etobicoke)

    Skip: Jack McGrade
    Vice: Patrick Malas
    2nd: Brendan Abraham
    Lead: Johnathan Leamy
    Coach: Junho Song
  • Haliburton Highlands SS -- Region 2A girls.jpg
    HALIBURTON HIGHLANDS SECONDARY SCHOOL
    (Haliburton)

    Skip: Mackenzie Tidey
    Vice: Chelsea Flynn
    2nd: Holly Parrish
    Lead: Hanna Lewis
    Alt: Jocelyn Chumbley
    Coach: Cynthia McAlister
  • PatrickFogarty_3B.jpg
    PATRICK FOGARTY CATHOLIC SECONDARY SCHOOL
    (Orillia)

    Skip - Liam Feltis
    Vice - Steven Carpino
    Second - Peter Kervin
    Lead - Liam Garraway
    Coach - Cheryl Heitzner
  • St. Theresa's Girls Curling Team Region 3B.jpg
    ST. THERESA'S CATHOLIC HIGH SCHOOL
    (Midland)

    Skip: Emily Middaugh
    Vice: Camryn Vajda
    2nd: Paige Lotton
    Lead: Alison McKay
    Coach: Jamie Dietrich
  • A.N.MYER BOYS.jpg
    A.N. MYER SECONDARY SCHOOL
    (Niagara Falls)

    Skip: Victor Pietrangelo
    Vice: Davis Gollert
    Second: James Harvie
    Lead: Nickolas Simmonds
    Alternate: Nathan Koop
    Coach: Gwyn Jackson
  • A.N.MYER Girls Region 4A.jpg
    A.N. MYER SECONDARY SCHOOL
    (Niagara Falls)

    Skip: Jessica Zheng
    Vice: Kate Phillips
    Second: Abby Zwarum
    Lead: Fayzeh Abou Ardat
    Coach: Patricia Rodgers

POOL B

R1A NDHS.jpg
  • R1A NDHS.jpg
    NORTH DUNDAS DISTRICT HIGH SCHOOL
    (Chesterville)

    Skip: Grace Cave
    Vice: Alix Giles
    Second: Alison Roach
    Lead: Mya Woods
    Coach: Kathy Poirier
  • R1A Fellowes HS.jpg
    FELLOWES HIGH SCHOOL
    (Pembroke)

    Skip: Cole Lyon
    Vice: Neil Jennings
    Second: Ben Brunatti
    Lead: Andrew Trautrim
    Coaches: Joe Hall/ Leanne Hall
  • Region 2 Girls B Winner - Fenelon Falls SS.jpg
    FENELON FALLS SECONDARY SCHOOL
    (Fenelon Falls)

    Skip: Reegan Anderson
    Vice: Emma Picken
    2nd: Reese Anderson
    Lead: Kylie Anderson
    Coach: Cassandra Mugford
  • Region 2 Boys B Winner - Westlane SS -2.jpg
    WESTLANE SECONDARY SCHOOL
    (Niagara Falls)

    Skip: Daniel Krowchuk
    Vice: Ben Rogers
    Second: Indiana Stoakley
    Lead: Niles Cumberland
    Coach: Niall Gardner
  • Georgian Bay R3A girls.jpg
    GEORGIAN BAY DISTRICT SECONDARY SCHOOL
    (Midland)

    Skip - Zoe Baxter
    Vice - Erin Pilon
    Second - Sarah Robitaille
    Lead - Kate Coultis
    Coach - Scott Corscadden
  • Grand River Collegiate -- 3A boys.JPG
    GRAND RIVER COLLEGIATE INSTITUTE
    (Kitchener)

    Skip: Adam Rolson
    Vice: Colin Norris
    Second: Thomas Baker
    :ead: Benjamin Pettigrew
    Coach: Nancy-Lee Ledgley (absent)
  • Ursuline College Girls Region 4B.jpg
    URSULINE COLLEGE
    (Chatham)

    Skip: Cora Vince
    Vice: Erica Robertson
    2nd: Kylie Farrell
    Lead: Olivia Taylor
    Coach: Blake Vince
  • Ursuline College Boys Region 4B.jpg
    URSULINE COLLEGE
    (Chatham)

    Skip: Alex Jeromel
    Vice: Austin Haddock
    2nd: John Pumfrey
    Lead: Caden Riveard
    Coach: Amy Dumoulin-Jeromel

WELCOME!!


On behalf of the Ontario School Curling Committee, its sponsor the Gore Mutual Insurance Company as well as the Pembroke Curling Centre and our Organizing Committee, we would like to welcome everyone and extend our congratulations to you on becoming a Provincial Finalist at the Ontario School Curling Championships, February 14-16, 2019. We are anxiously awaiting your arrival at the Provincials in Pembroke and will do everything in our power to make your stay enjoyable and memorable.

Coaches are asked to select the Coach's To-Do List link on this website for forms requiring your immediate attention. Forms must be submitted before February 6th.

Rooms have been blocked off for coaches at the Comfort Inn located at 959 Pembroke St. E. in Pembroke, ON. Coaches are asked to contact Carlos Gregorio immediately -- 2theprovs@oscurling.com -- to finalize your accomodations.

Parents and guests travelling to the Provincial Championships are asked to select the "For Parents" link on this website to make your reservations. Please indicate that you are a spectator at the Ontario School Curling Provincial Championships at the Pembroke Curling Centre and you will be afforded the special rate. For parents and friends that cannot make the trip to the Provincials, you may follow the progress of your team via the Schedule & Results thumbnails. We will be providing live scoring.

The Pembroke Curling Centre is proud to host the 2018-2019 Ontario School Curling Championships.

Joe Hall -- Chair